Сучасний підхід до процесного управління

Що таке процесний підхід?

Процесний підхід – це концепція управління, в якій діяльність організації представляється у вигляді ланцюжка взаємопов’язаних бізнес-процесів. Кожен процес складається з кількох кроків, кількох учасників та має цінність для внутрішнього чи зовнішнього клієнта. Прикладами бізнес-процесів можуть бути: обробка замовлення клієнта, постачання товару, виробництво продукту або надання послуги.

Процесне управління є основою найпопулярнішого міжнародного стандарту ISO 9001 та широко застосовується великим бізнесом у рамках проєктів з реструктуризації, оптимізації, регламентації чи автоматизації діяльності.

Проблеми процесного підходу

У 2010–2015-х роках багато експертів прогнозували високу популярність спеціалізованого програмного забезпечення, різних BPA та BPM-систем, особливо після виходу нотації BPMN 2.0.

Але, попри вже доведену ефективність, впровадження процесного підходу до управління не прижилося серед дрібного та середнього бізнесу.

Тому є кілька причин: високі вимоги до кваліфікації бізнес-аналітиків, значні часові та грошові витрати, складне спеціалізоване програмне забезпечення.

ТОП-3 перешкод на шляху впровадження процесного управління

Маючи за плечима досвід розробки професійного інструменту для моделювання бізнес-процесів Fox Manager, ми вирішили виділити ті функції, які відштовхують новачків від опису процесів:

1. Необхідність знати нотацію для моделювання процесів

Одна справа намалювати схему роботи відділу в блокноті або на дошці і зовсім інша – у програмному продукті, який передбачає використання блоків за певними правилами.

Залежно від програми та використаної нотації вам доведеться вивчити призначення від десятка до сотні елементів та правил їх комбінування.

2. Ручне малювання схеми

Немає нічого більш дратівливого у моделюванні бізнес-процесів, ніж постійне вирівнювання стрілочок, розмірів та положення блоків, щоб схема була красивою та наглядною.

Внесення змін до вже побудованої блок-схеми – окремий біль, адже видалення якогось кроку чи додавання нового елемента до середини схеми знову порушить композицію та призведе до необхідності вручну вирівнювати блоки.

3. Зайва надмірність моделі

Багаторівневі моделі, функціонально-вартісний аналіз, автоматизація виконання процесів у реальному часі, різні скрипти та тригери можуть бути корисними лише підприємствам, у яких є в штаті кваліфіковані фахівці з IT та бізнес-аналітики, які займаються виключно питаннями аналізу та постійного вдосконалення системи управління підприємства.

70% функціоналу спеціалізованих систем для бізнес-моделювання не будуть потрібні малому та середньому бізнесу.

Як ми зробили процесний підхід доступнішим

У Fox24 ми вирішили залишити лише базові принципи процесного підходу, спростивши та прибравши все зайве.

Основою процесного підходу є бізнес-процеси, і ми знайшли спосіб реалізації їх побудови без необхідності використання графічного редактора.

Бізнес-процеси у Fox24
Бізнес-процеси у Fox24

Схеми, які ви бачите вище, згенеровані програмою автоматично зі звичайного табличного опису.

Таблиця бізнес-процеса у Fox24

Внести зміни також можна прямо з таблиці, а програма сама перебудує блок схему, розташувавши всі блоки та стрілки оптимальним способом.

При цьому, як і в спеціалізованих продуктах, ви все ще матимете можливість сформувати з побудованих бізнес-процесів регламенти та посадові інструкції.

Посадова інструкція у Fox24

Таким чином, навіть не знаючи жодної нотації для моделювання бізнес-процесів, ви зможете будувати бізнес-процеси, регламентувати діяльність та бачити наочні схеми для аналізу. За бажання все це можна зробити навіть зі смартфона!

Спробувати безкоштовно

To top